Nakon štapova, role su najvažniji dio ribolovnog pribora. Razlikuju se po namjeni, veličini, dizajnu, prijenosu, kapacitetu najlona i mnogo čemu drugome. Koriste ih i potpuni početnici, a montiraju se na sve štapove za pecanje osim na direktaš.
Koju ćete rolu izabrati ovisi o vašem iskustvu, vrsti ribe koju idete loviti, načinu na koji ćete pecati, mjestu koje ste odabrali za ribolov i, dakako, štapu na koji ćete montirati rolu. Evo kratkog vodiča koju vrstu rola za ribolov odabrati.
Najpopularnije vrste ribolovnih rola
Osnovna podjela rola je prema dizajnu. Kad idete u ribolov, znate na koji način želite pecati ribu i shodno tome odabirete štap i rolu. Razlikujemo tri vrste:
1. Spincast role
Spincast su početničke role. S njima je gotovo svaki ribolovac započeo bavljenje ovim sportom.
Sav mehanizam spincast rola je zatvoren osim rupice na licu role kroz koju prolazi najlon. Tako se sprečava da se najlon zamrsi što je dosta često kod ribolovaca početnika.
Ove role imaju gumb pritiskom na koji se najlon otpušta prilikom zabacivanja. Kada je najlon dovoljno otpušten, dovoljan je još jedan pritisak da se zakoči i prestane odmotavati.
Profesionalci i ozbiljni ribolovci ju ne koriste zbog nepreciznosti i ograničenog dometa.
Prednosti:
- lake za upotrebu
- lake za održavanje
Nedostaci:
- slaba preciznost
- mali domet zabacivanja
- mali kapacitet najlona
- ne podnose velike težine
2. Baitcasting role
Baitcasting role su vrlo moćne s puno prednosti pred ostalim, ali zahtijevaju i dobru tehniku prilikom zabacivanja. Zato ih koriste vrlo iskusni ribolovci i profesionalci. Nisu dizajnirane za lako korištenje već za domet i preciznost. To su najbolje role za ribolov koje mogu najlon precizno dobaciti na najveće udaljenosti.
Baitcasting role se montiraju s gornje strane štapa za veću preciznost. Kod zabacivanja se špula role rotira čime se dobiva veliki domet, ali postoji i veća opasnost da se najlon zamrsi. Naime, kad mamac padne u vodu, špula se i dalje zbog inercije nastavlja rotirati iako ništa više ne vuče najlon. Tako vam može nastati „ptičje gnijezdo” na štapu što je prilično teško za razmrsiti.
Potrebno je veliko iskustvo i osjećaj da se odmatanje najlona kontrolira pritiskom palca.
Baitcasting role mogu podnijeti i najveće težine najlona pa se koriste i za lov na najveće ribe poput soma ili šarana. Kompleksnijeg su dizajna od ostalih jer imaju mogućnost kontroliranja napetosti špule ili otpora kojeg špula pruža ribi.
Prednosti:
- velika preciznost
- veliki domet
- veći broj opcija
- podnose i velike težine ribe ili najlona
Nedostaci:
- potrebna je dobra tehnika zabacivanja
3. Spinning role
Spinning role su one koje najčešće vidite. Vrlo su svestrane i relativno jednostavne za korištenje, a opet pružaju dobru preciznost i domet. Za njihovo zabacivanje ne treba vrhunska tehnika tako da su pogodne i za početnike ili rekreativce.
Mogu nositi najlone različitih težina i koristiti se za lov na različite vrste riba bez obzira koju tehniku koristite.
Montiraju se s donje strane štapa. Za razliku od baitcasting rola, špula je postavljena okomito na smjer zabacivanja. Na taj način se špula ne rotira već sama inercija odmata najlon. Tako se smanjuje mogućnost da se najlon previše odmota i zamrsi.
Spinning role je osnovni dio ribolovnog pribora čak i najiskusnijih profesionalaca.
Prednosti:
- svestranost
- jednostavnost korištenja
Nedostaci:
- manji domet i preciznost od baitcasting rola
Da li su bolje baitcasting ili spinning role?
Baitcasting role su bolje, ali je njih teže kontrolirati i zahtijevaju bolju tehniku zabacivanja.
Spinning role su bolje za početnike i rekreativce zbog svoje svestranosti i jednostavnosti korištenja.
Fly, jigging i surf role
Postoje i role dizajnirane za specifičnu vrstu ribolova.
Fly role se koriste za ribolov na muhu. Služe u stvari samo za spremanje najlona. Kod takvog ribolova se ne koristi olovo niti plovak. Za mamac se koristi muha, a najlon se vraća rukom kako bi se bolje imitiralo kretanje muhe po vodi.
Jigging role se koriste u istoimenom načinu ribolova gdje se mamac spušta okomito u vodu i zatim trzajima mami riba. Stoga jigging role nisu namijenjene za zabacivanje, ali su vrlo robusne kako bi se što više najlona moglo na njih spremiti i kako bi podnijele težinu velikih riba koje obitavaju u dubinama.
Surf role su namijenjene morskom ribolovu s obale. Pošto je potrebno najlon zabaciti daleko u duboku vodu, surf role su dizajnirane upravo za to. Na njima se može točno podešavati duljina najlona kako ga morske struje ne bi previše odmotale. Također, vrlo su dobro oklopljene zbog slane vode koja može jako skratiti životni vijek role.
Vrste rola za ribolov prema veličini
Bilo da su baitcasting ili spinning, role dolaze u različitim veličinama ovisno koliko i koju debljinu najlona želite namotati na nji. Označene su brojevima i dijele se u pet skupina:
1. Ultralake role (oznake 1000 do 2500)
Najmanje role koje se koriste za ribolov malih riba poput pastrve.
2. Lake role (oznake 2500 do 4000)
Malo veće i predviđene za nešto teže ribe.
3. Srednje role (oznake 4000 do 6000)
Najčešće korištene role za ribolov. Svestrane su i mogu podići i teže ribe.
4. Teške role (oznake 6000 do 8000)
Role za ozbiljne ribolovce. Služe za lov na somove, šarane i ostale velike ribe.
5. Vrlo teške role (oznake preko 8000)
Najveće role za lov na najteže ribe poput tune.
Brandovi rola za ribolov
Kao i kod svih proizvoda, postoje različiti brandovi rola. Razlikuju se po kvaliteti, specifičnostima dizajna i cijeni.
Šaranski ribolov je najpopularniji oblik ove aktivnosti. Od brandova ovdje dominiraju Shimano sa svojim modelom Shimano ultegra 14000 XTD i Daiwa s Daiwa BG rolom.
Kod morskog ribolova se posebno izdvaja Penn s modelom Spinfisher.
Ostali popularni brandovi rola za ribolov su DAM, Okuma, Fox ili Svage gear.
I na kraju, koju rolu izabrati za ribolov?
Ukratko. Ako niste prvi puta uzeli štap za pecanje u ruke i imate više od 12 godina, uzmite spinning rolu. Ako ste profesionalac koji zna koristiti baitcasting, onda vam ovaj vodič ni ne treba.
Znači spinning rola proizvođača koji vam je drag po kvaliteti ili cijeni i veličina ovisno o tome koju ribu želite uloviti. Ako uzmete veličinu između 4000 i 6000 u najvećem broju slučajeva nećete pogriješiti.